+48 665 312 958
fundacja@atalaya.pl

Ewaluacja- nie taka straszna jak o niej mówią

Wykonanie ewaluacji po warsztatach jest trudnym zadaniem. To jeden z ostatnich punktów w planie pracy każdego trenera w konkretnym dniu szkoleniowym a moim zdaniem jednocześnie najważniejszy. Energia w grupie jest już zazwyczaj bardzo niska, wszyscy myślą już o wyjściu z zajęć a my chcemy dowiedzieć się czy dla uczestników warsztat był jakąkolwiek wartością dodaną? Czy my jako trenerzy podołaliśmy zadaniu? Czy projekt odpowiadał na faktyczne potrzeby naszych uczestników?

Dzięki przeprowadzonej ewaluacji wiemy, które części naszej pracy wymagają poprawy i ulepszenia w przyszłości. Samo słowo „ewaluacja” brzmi nieco przerażająco. Pamiętam, jak dopiero co, na studiach, uczestniczyłam w zajęciach dokładnie o takiej nazwie i uczyliśmy się tam bardzo skomplikowanych, teoretycznych rzeczy. Co więcej, po zakończeniu każdych zajęć na uczelni, prowadzący prosili nas o wykonanie ewaluacji, na kartce z powtarzającym się zestawem pytań „Co wynosisz? Dlaczego? Co było dobrego? A co Ci się nie podobało?” Pomyślałam wtedy, że jeśli kiedyś będę pracować jako trener to właśnie tej części warsztatu lubić nie będę.. Przykry i niepotrzebny obowiązek.

Nic bardziej mylnego.

Teraz myślę, że jako trener mam szansę sprawić aby uczestnicy moich warsztatów nie mieli podobnych odczuć jak ja na studiach. A na pytanie „Co wynosisz?” nie musieli odpowiadać: długopis i notes… (bo akurat był przewidziany w prezencie dla uczestników podczas warsztatu).

Ewaluacje można przeprowadzić w bardzo ciekawy i angażujący grupę sposób. Tak, iż będzie ona przyjemnością zarówno dla uczestników jak i samego prowadzącego. Warto zastosować takie techniki, które sprawią, że będzie to „wisienka na torcie” naszego dnia szkoleniowego a jednocześnie dogłębne zebranie informacji zwrotnej.

To czego nauczyłam się korzystając z wiedzy doświadczonego teamu, z którym pracuję oraz od doświadczonych trenerów podczas warsztatów, w których brałam udział jako uczestnik mogę wymienić w kilku głównych punktach.

  • E- eksperymentowanie. Nie należy bać się nowych, nieznanych nam do tej pory sposobów ewaluacji. Usłyszałam kiedyś o metodzie „wydzieranki” czyli przerywania kartki w miejscu, odpowiedzi, której jako uczestnik chcę udzielić zamiast klasycznego zaznaczania długopisem. Pomyślałam, że ten sposób może być angażujący w grupie dzieci, ale zdecydowanie nie przyjmie się wśród dorosłych. Postanowiłam to sprawdzić i efekt był zupełnie odwrotny. Dorośli wykonali tą ewaluację z dużym zaangażowaniem. Było to dla nich coś zupełnie nowego.
  • W- wyzwanie. Za każdym razem warto przemyśleć w jaki sposób skłonić uczestników warsztatu do refleksji. Niech to będzie wyzwaniem dla nas, trenerów, aby dorośli chcieli podzielić się z nami swoją opinią.
  • A- angażuj. Niech uczestnicy mają poczucie, że ewaluacja jest dla nas ważna i że ich opinia ma duży wpływ na dalszą pracę, realizację projektu, kolejne warsztaty itp.
  • L- lepiej nie komplikować. Najlepiej jeśli ewaluacja ma prostą formę i jednocześnie jest jak najbardziej precyzyjna.
  • U- uczestnicy. Ważne aby dopasować rodzaj ewaluacji i jej przebieg do uczestników naszego szkolenia tak aby była użyteczna i wykonalna (dopasowanie do wieku, umiejętności).
  • A- aktywność. Niech uczestnicy wykonają ewaluację poprzez ruch. To nie musi być tylko bierne zadanie do opisania i zaznaczenia właściwych odpowiedzi.
  • C- czas. ewaluacja nie powinna trwać zbyt długo, być obciążeniem czasowym.
  • J- jaki temat przewodni szkolenia, taka ewaluacja. Prowadziłam warsztat z kreatywnego pisania. Poprosiłam, żeby uczestnicy napisali informację zwrotną w postaci rymowanego krótkiego wiersza. Warsztaty w oparciu o metodę improwizacji? Zaprośmy uczestników do ewaluacyjnej gry i przedstawienia swojej informacji zwrotnej za pomocą odegranej, zaimprowizowanej scenki.
  • A- a przede wszystkim EWALUACJA ma być po coś. Nie tylko dla samej idei i ewaluacji „bo tak nas nauczyli i trzeba”. Cel ewaluacji powinien być zawsze określony.

 


„Artykuł został nagrodzony w konkursie  „Historie mocy-historie pracy” w kategorii ewaluacja projektów edukacyjnych organizowanym przez ePale- Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych.