W ramach Małej Akademii Innowacji realizujemy zazwyczaj 3 cykle warsztatów rozwojowo-edukacyjnych dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat z Warszawy. Wszystkie zajęcia łączą w sobie rozwój kompetencji społecznych, naukowych oraz cyfrowych.
Do wyboru są następujące cykle zajęć (w każdym cyklu 5 lub 6 spotkań po 2 godziny):
Cykl zajęć, mających przybliżyć w pasjonujący sposób wiedzę na temat kosmosu i gwiazd, jednocześnie rozwijając umiejętności motoryczne, społeczne oraz wyobraźnię. Dzieci przygotowują się do wyprawy w kosmos, budują wspólnie statek kosmiczny i razem wypełniają przygotowane misje kosmiczne, wymagające różnych umiejętności m.in. współpracy w zespole i komunikacji. Podczas zajęć dzieci spotykają obce cywilizacje w kosmosie, lądują na Księżycu, gdzie w ramach ekspedycji spróbują posadzić jadalne rośliny. Przy wykorzystaniu różnych metod aktywnych dzieci rozwijają umiejętności manualne i techniczne, pracę w zespole, komunikację oraz kreatywne i logiczne myślenie. Będzie też okazja, by poznać sławnych astronomów i odwiedzić obce planety.
Już od wczesnych lat uczymy dzieci zarządzania budżetem poprzez kieszonkowe czy samodzielne zakupy w sklepie. Czy nasi najmłodsi potrafiliby utrzymać się samodzielnie na rynku pracy? Czy wiedzą jakie niezapowiedziane wydatki mogą nas czekać? Gdzie ucieka prawie połowa naszej pensji, gdy zaczynamy zarabiać?
Na warsztatach z odkrywania tajemnic przedsiębiorczości odpowiemy wspólnie na każde z tych trudnych pytań. Aby zapobiec coraz bardziej powszechnym przekonaniom, że pieniądze zdobywa się ze ściany po wciśnięciu paru guzików, stworzyliśmy nowy program „Inwestowanie w przedsiębiorczość”. Trudne tematy związane z zarabianiem, oszczędzaniem i utrzymaniem się na rynku pracy przedstawiamy dzieciom w angażujących warsztatach, wypełnionych grami, innowacyjnymi metodami nauczania, pracą grupową i wyzwaniami.
Celem programu jest wprowadzenie podstawowych tematów związanych z przedsiębiorczością a następnie sprawdzenie zdobytej wiedzy w działaniu podczas rozgrywki gry pt. „Na pensji minimalnej”. W zależności od wieku dzieci i zainteresowań grupy, tematy oraz zakres poruszanych zagadnień zostanie dostosowany do oczekiwań uczestników.
Podczas zajęć dzieci wcielają się w małych naukowców i poprzez różne eksperymenty, doświadczenia i obserwacje rozwijają m.in. umiejętność zadawania pytań, współpracy zespołowej i komunikacji. Ucząc się, poprzez doświadczenie i zabawę, dowiadują się ciekawych rzeczy o otaczającym ich świecie: o upływie czasu, wyporności, wadze czy gęstości. Jednocześnie, pracując metodami aktywnymi, biorą udział w burzach mózgów, rozwiązują problemy i analizują różne zjawiska.
Czym jest sztuka i do czego jest nam potrzebna? Czy sztuka może dawać super moce? Jaki związek istnieje między alchemią, a sztuką? Czy dzięki sztuce możemy dowiedzieć się czegoś o sobie? Czy potrafi ona grać na naszych emocjach? A czy posiada granice, czy raczej jest jak nasza bezkresna wyobraźnia? Poprzez innowacyjne podejście program wychodzi poza granice szkolnej edukacji, wprowadzając wartość, jaką jest „wezwanie do działania”.
Cykl zajęć dla dzieci, wprowadzających do świata nowych technologii, programowania, multimediów i internetu. Dzieci na zajęciach wcielają się w role detektywów i podejmują wyzwanie rozwikłania zagadki pewnej tajemniczej kradzieży. Poprzez wykorzystanie internetu i nowych mediów, a także gier, zabaw i pracy w zespołach projektowych, dzieci rozwijają zarówno umiejętności cyfrowe, jak i kompetencje społeczne i dowiadują się w jaki sposób można wykorzystywać nowe technologie w edukacji, tak aby nauka była ciekawa, wciągająca i inspirująca. Przez cały czas, obok rozwoju umiejętności cyfrowych i programistycznych, rozwijają również umiejętność współpracy w zespołach, komunikacji i rozwiązywania problemów.
Pierwsza edycja realizowana była w 2015 roku we współpracy z Biblioteką Publiczną Dzielnicy Ochota. Projekt był współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawa. Zrealizowane zostały 3 cykle, z czego dwa w bibliotekach, a jeden dla dzieci z Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny “Koło”. Szczegółowe opisy zajęć wraz ze scenariuszami do pobrania dostępne są na stronie poszczególnych cykli: Laboratorium małych naukowców, Mali astronomowie – podroż w kosmos, Detektywi w sieci.
_________________________________________________________________________________
Druga edycja odbyła się w 2016 we współpracy z Biblioteką Publiczną Dzielnicy Ochota. Projekt był współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawa. Zrealizowane zostały 3 cykle: Laboratorium małych naukowców, Mali astronomowie – podroż w kosmos oraz Inwestowanie w przedsiębiorczość.