Demo-warsztat

“Miejsce moich potrzeb”

Za nami demo-warsztat, ukazujący czym jest metoda zwana Systemem Wewnętrznej Rodziny (z ang. IFS – Internal Family System). Spotkanie było okazją do doświadczenia metody i sprawdzenia, czy to podejście byłoby wartościowym uzupełnieniem swoich umiejętności pracy z ludźmi. Chociaż IFS jest metodą terapeutyczną, pokazałyśmy jej potencjał również w pracy o charakterze nieterapeutycznym, a bardziej rozwojowym, coachingowym.

Data i miejsce warsztatu:
14 października w godz. 10:00 – 13:00, siedziba Fundacji Atalaya 

Czym jest System Wewnętrznej Rodziny?
Zastanawialiście się kiedyś, że składacie się z różnych części? Jedna z części mówi Wam „zrób to” a druga Was odciąga od danego pomysłu. Brzmi znajomo? Richard C. Schwartz twórca Systemu Wewnętrznej Rodziny zakłada, że u każdego z nas zamieszkują różne części, które składają się na naszą wewnętrzną rodzinę. Części te opisuje autor jako w pełni rozwinięte osobowości, które oddziałują na siebie i wchodzą w interakcje. W gronie tym możemy znaleźć menadżerów, strażników oraz wygnańców. Każda z części ma swoje uczucia, perspektywę, przekonania oraz wspomnienia. Autor zakłada, że każda z części ma dobre intencje, lecz przez okoliczności zewnętrzne przyjmują ekstremalne role. Model ten postrzega człowieka jako system, który składa się ze zdrowego współczującego Ja (Self) oraz wymienionych wyżej części (Parts). Autor wierzy, że każdy z nas ma zdrowe, mądre Ja do którego możemy mieć dostęp. Metoda ta ułatwia wewnętrzną komunikację między naszym Ja a resztą części. Dzięki pełnemu zaciekawieniu, życzliwości, współczuciu możemy nawiązać dialog z częściami w celu ich zrozumienia, pogodzenia i odciążenia. Taki dialog pomaga nabrać uzdrawiającego, pozbawionego wszelkich ocen dystansu do danych części. Porozumienie i zgoda między częściami przy pomocy Ja jako mediatora pomaga odzyskać spokój i harmonię w wewnętrznym systemie człowieka. Potencjał tej metody jest wielki. Robi się jeszcze ciekawiej, jeśli włączymy w nią figurki, które odzwierciedlają nasze części i nasze Ja. Wizualizacja części i ich ustawienie w relacji może być wartościowym doświadczeniem a także dobrą inspiracją do pracy z ludźmi.

Dla kogo był ten warsztat?
– wychowawcy i koordynatorzy pieczy zastępczej (pierwszeństwo udziału) oraz edukatorzy organizacji pozarządowych, dla których zbudowanie relacji z osobami z grupy docelowej jest ważną częścią pracy;
– wszystkie osoby, zainteresowane pogłębianiem i rozwijaniem swoich metod pracy, otwarte na nowe doświadczenia

Korzyści z udziału w warsztacie:
– zapoznanie bądź też (dla tych, którzy już wcześniej się zetknęli) głębsze poznanie metody IFS i możliwość sprawdzenia, czy to podejście byłoby wartościowym uzupełnieniem umiejętności pracy z ludźmi;
– możliwość zatrzymania się na chwilę, oderwania od codziennych działań i skupienia na swoich potrzebach;
– rozwój kreatywności i spontaniczności;
– przyjrzenie się wybranemu aspektowi swojego działania w obszarze własnych potrzeb oraz potrzeb innych osób;
– zdobycie inspiracji do swojej codziennej pracy;
– spotkanie fajnych ludzi 

O prowadzących: 

Anna Ejme – psycholog z ponad 14-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań rozwojowych z zakresu umiejętności psychospołecznych. Zafascynowana metodami performatywnymi – m.in. psychodramą, dramą, improwizacją, slamem poetyckim – włącza je w działania rozwojowe, prowadzone w duchu Porozumienia bez Przemocy. Ukończyła psychologię na UW, Szkołę Trenerów Biznesu i Szkołę Coachów TROP, Studium Treningu Grupowego w Krakowie oraz Studium Coachingu Grupowego TROP. Obecnie kształci się w Polskim Instytucie Psychodramy. Prywatnie mama 4-letniej Julii i 6-letniego Mateusza.

Nina Kilińska-Chłystek – psycholog, pedagog animator, trener (po szkole INTRA). Zafascynowana relacjami międzyludzkimi i pracą z różnymi grupami. Pracuje z dziećmi, studentami, rodzicami i opiekunami. Rozwija umiejętności komunikacyjne oparte na wzajemnym szacunku i empatii. Zakochana w naszym Bałtyku i pustych plażach, obłędnie zachłanna na włoską kuchnię i na wyjazdy z dala od zgiełku – blisko natury.

Skip to content