Lighthouse
Program mieszkań wspomaganych
Celem projektu “Lighthouse” było przygotowanie wychowanków warszawskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka z terenu m.st. Warszawy, opuszczających ww. miejsca i będących w procesie usamodzielniania, w wieku 18-26 lat do samodzielnego życia poprzez pobyt w 5 mieszkaniach wspomaganych oraz udział w działaniach, mających na celu zwiększenie samodzielności i kompetencji społecznych. Projekt został przedłużony na kolejną edycję!
Kompleksowe wsparcie, które łączy współpracę z opiekunem mieszkania, profilowanie i doradztwo zawodowe, spotkania mieszkaniowe, “Nowy Port” czyli konstruktywne formy spędzania czasu wolnego oraz dostosowane do potrzeb, dodatkowe wsparcie specjalistyczne – zwiększa szanse uczestnika na osiągnięcie samodzielności i aktywny udział w społeczeństwie.
W trakcie projektu kadra Fundacji bierze udział w regularnych spotkaniach superwizji zespołowej.
Mieszkania wspomagane są wsparciem dla młodzieży w ich pierwszych krokach w dorosłość, w szczególności:
- Umożliwiają prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego poprzez radzenie sobie z problemami codziennego życia;
- Pomagają w integracji ze środowiskiem poprzez rozwój umiejętności prawidłowego wchodzenia w relacje i role społeczne;
- Stwarzają możliwości w zakresie podnoszenia kompetencji społecznych, uzyskania wykształcenia, zdobycia kwalifikacji zawodowych, poszukiwania zatrudnienia, zdobycia samodzielnego, docelowego mieszkania;
- Dają możliwość samodzielnego rozwiązywania trudności życiowych, emocjonalnych, rodzinnych – przy odpowiednim wsparciu specjalistów zatrudnionych w ramach programu.
Regulamin mieszkań wspomaganych
Prowadziliśmy 5 mieszkań wspomaganych w różnych dzielnicach Warszawy, które wyremontowaliśmy i urządziliśmy tak, aby młodzież czuła się w nich jak w domu.
Kluczowym elementem programu wsparcia młodzieży jest specjalistyczna pomoc opiekuna mieszkania, z którym uczestnik tworzy Indywidualny Plan Rozwoju, wyznaczający cele rozwojowe w najważniejszych obszarach m.in: cele mieszkaniowe, relacyjne, finansowe, zawodowe, edukacyjne, etc. Opiekun mieszkania wspiera młodzież m.in. w bieżących wyzwaniach i problemach, motywuje, mediuje, pomaga w budowaniu relacji z otoczeniem, załatwianiu spraw (urzędowych, zawodowych, zdrowotnych, edukacyjnych etc.), a także zauważa potrzeby rozwojowe i wspólnie z uczestnikiem planuje udział w warsztatach i szkoleniach, budujących umiejętności i nastawionych na zdobywanie wiedzy z obszaru samodzielnego życia.
Młodzież przebywająca w mieszkaniach regularnie uczestniczyła w spotkaniach mieszkaniowych, podczas których ćwiczyliśmy umiejętności przyjmowania gości, co należy do obowiązków gospodarzy mieszkania oraz jak być ‘dobrym gościem’, czyli jak powinno się zachowywać przychodząc z wizytą. Uczestnicy zachęcani byli do opowiadania o sobie, do wymiany doświadczeń w zakresie samodzielnego mieszkania i radzenia sobie z wyzwaniami.
Aby ułatwić młodzieży znalezienie pracy, dopasowanej do ich umiejętności i zainteresowań prowadziliśmy “Trampolinę zawodową”. Współpraca z doradcą zawodowym była okazją do tego by uczestnicy/uczestniczki projektu zdiagnozowali swoje mocne strony, preferowane style i miejsca prace czy kompetencje, które mogliby wykorzystywać w miejscach pracy.
Wspólnie z uczestnikami planowaliśmy i braliśmy udział w różnych nowych dla nich formach spędzania czasu wolnego w konstruktywny sposób. Działanie “Nowy Port” dotyczyło aktywności w trzech obszarach:
- kultura i sztuka,
- aktywność fizyczna
- działania kreatywne / team-buildingowe
Opiekunowie zachęcają uczestników do eksplorowania wszystkich 3 obszarów i podejmowania różnorodnych aktywności, w celu poznania konstruktywnych sposobów spędzania czasu wolnego.
Projekt współfinansowany był ze środków miasta stołecznego Warszawy.
Projekt był współfinansowany przez Fundację Drzewo i Jutro w łącznej kwocie 298.700 PLN.